Właściwie moja droga do szeroko pojętej adminki zaczęła się od... gier komputerowych, a konkretniej esportu. Tam pierwszy raz spotkałem się z takimi zagadnieniami jak "serwer", "linux", "pakiet" ;-).

Począwszy od konfigurowania serwerów gier multiplayer, po pierwsze przygody z programowaniem i webdeveloperką (strony drużyn, ogólnopolskie serwisy newsowe, systemy ligowe itp.).

Potem była pierwsza poważniejsza praca gdzie poznałem tajniki działania usług telekomunikacyjnych w praktyce (w ówczesnej jeszcze TPSA) zarówno od strony technicznej (czyli Pana Montera z kablami), jak i tej konsultacyjnej - na słuchawce ("próbował Pan włączyć i wyłączyć ponownie?" ;)

Jednak najważniejsze z perspektywy mojego rozwoju było późniejsze stanowisko - Administrator Systemów dla LinuxPL.com. Zatrudniony byłem jako jedna z pierwszych kilku osób, przy początkach. Z malutkiej firmy hostingowej mieszczącej się na paru metrach kwadratowych osiedlowego biura, powstała marka znana na cały kraj. Zajmowałem się tematami hostingowymi, odpowiadałem za wsparcie klientów, poznawałem i testowałem możliwości jakie oferuje system linux.

I tak docieramy do kolejnego etapu czyli "SRE/SysOps/DevOps oraz inne cuda" dla CyfrowaFoto.com. Tutaj pełny wachlarz doznań - od zarządzania serwerami hostingowymi/dedykowanymi, przez stawianie środowisk deweloperskich, programowanie własnych rozwiązań synchronizacji plików po zabawy z RPi, okazjonalne spacery do serwerowni i dbanie o poprawną komunikację z potężnymi maszynami druku jak Xerox/Ricoh - do wyboru, do koloru.

Obecnie natomiast staram się wzmocnić dzielny zespół administratorów ekipy Centuria.pl w utrzymaniu potężnych stacków klienckich i rozwóju ciekawych projektów z pogranicza popularnych środowisk cloud & k8s ;-).

W sumie łącznie to już ponad ~10. lat doświadczenia w bardzo szeroko pojętej admince.